Hosting

07

Lut

Hosting

Bezpłatne wersje hostingu:

https://carbonmade.com/

http://phototive.com/

http://shownd.com/

http://www.23hq.com/

http://virb.com/

http://wordpress.com/

http://www.tumblr.com/

  • Posterous – kolejna nowatorska platforma blogowa, której działanie opiera się na e-mailu (w celu publikacji notki wysyłamy maila, może być odpowiednio sformatowany i zawierać rożne załączniki), co ciekawe z punktu widzenia fotografujących, to że z załączonych do wiadomości zdjęć tworzona jest automatycznie mini galeria, wadą/zaletą jest całkowity brak możliwości ingerencji w szatę graficzną bloga, która jest jednak całkiem estetyczna i intrygująco minimalistyczna.
  • Kontain – estetyczny system blogowy służący publikacji różnych treści multimedialnych, miesięczny limit przesyłu danych to 250MB, dla fotografa ciekawą opcją jest możliwość wyświetlenia wszystkich załączonych w trakcie pisania bloga zdjęć jako osobnej galerii oraz automatyczne twotworzenie minipokazów z załaczanych do notki zdjęć.

Końcowym etapem tworzenia swojej obecności w sieci jest własna strona www. W przypadku poważnego traktowania prezentacji swoich zdjęć, gdy chcemy w pełni panować nad zawartością i wyglądem stron, warto zainwestować we własną domenę i hosting (koszt ok. 200zł rocznie). Wtedy warto skorzystać z narzędzi zakładania galerii na własnej stronie. W wielu innych przypadkach z powodzeniem wystarczy darmowy serwis umożliwiający tworzenia własnej strony www w jednej z wymienionych poniżej domen:

  • Viviti – chyba najciekawsza propozycja dla fotografa, umożliwia proste zarządzanie galeriami zdjęć, a zdjęcia wyświetlane są skryptem typu Lightbox, w wersji darmowej oferuje 10MB przestrzeni dyskowej i 15 podstron (10MB to niewiele, ale przy rozsądnej wielkości zdjęć można ich umieścić całkiem sporo), do wyboru mamy 115 tematów, plus możliwość samodzielnej edycji stylów, edycja zwartości jest bardzo prosta i dostępne jest wiele dodatkowych modułów (blog, czytnik RSS, osadzanie galerii Flickr itp.). UWAGA: Niestety okazało się, że serwis w wersji darmowej wyświetla jednak reklamy, szkoda.
  • Weebly – podobny do Viviti serwis, początkowo mniej rozbudowany, ale obecnie także oferuje galerię zdjęć (jakoś nie mogę zmusić jej do działania i korzystam z osadzenia skryptu wyświetlającego albumy Flickr lub Picasa) i samodzielną edycję stylów, edytor jest odrobinę mniej intuicyjny, ale za to nigdzie nie widać informacji o ograniczonej przestrzeni dyskowej (pojedynczy plik nie może mieć więcej niż 5MB).
  • Tank – minimalistyczny serwis oferujący darmowe tworzenie prostych stron www o wielkości 10MB, z punktu widzenia fotografa ciekawy jest moduł galeryjny, w którym można szybko tworzyć albumy zdjęć (można je przesłać hurtem spakowane w pliku zip), mniej zaawansowanych użytkowników odstraszy zapewne spartański interfejs (edytor treści oparty jest o język Markdown – prosty, ale wymagający przyzwyczajenia) i brak tematów graficznych (ustawić można jedynie prosty layout i kolorystykę, reszta personalizacji możliwa jest jedynie przez edytor CSS), dla mnie to rozwiązanie ma jednak pewien urok.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione serwisy, za drobną opłatą powiększają znacznie przestrzeń dyskową, a często też funkcjonalność. Limity pojemności można ominąć osadzając na tworzonych stronach galerię sytemu Flickr, Picasa lub innego. Co ważne, wszystkie wymienione serwisy umożliwiają umieszczenie stworzonych w nich stron we własnej domenie. Jeżeli więc spodobał nam się sposób obsługi konta i edycji treści oferowany przez dany serwis, możemy z niego dalej korzystać, nawet jeżeli zdecydujemy się na własną domenę.